Článe - Bolestné - Naše advokátka - Brno - Klára Bunová

Bolestné

Poškozenému z dopravní nehody náleží řada nároků, které je možné uplatnit vůči pojišťovně viníka nehody či po samotném škůdci.

Účelem odškodnění je přiměřené zadostiučinění za vytrpěnou fyzickou i psychickou bolest, způsobenou majetkovou škodu, trvalé následky a další strádání, která poškozený musel snášet v důsledku škodní události.

V tomto článku se budeme blíže věnovat bolestnému.

Bolest

Bolestí chápeme subjektivní pocit nebo psychický stav, který je spojen s poruchou běžného fungování fyziologických procesů, a tento označujeme coby bolest fyzickou. Tu pociťuje člověk především ve spojení se zraněním, jež utrpěl při dopravní nehodě.

Bolestné

Pojmem „bolestné“ pak chápeme peněžitou náhradu za vytrpěnou bolest. Tedy jako formu určitého peněžitého plnění, které má zmírňovat újmu v souvislosti se zásahem do zdraví člověka formou bolesti. Zároveň je účelem tohoto institutu umožnit poškozenému určité zadostiučinění za způsobený zásah do zdraví.

Co je považováno za bolest, která se odškodňuje?

Může se jednat nejen o zlomeniny, ale také zhmožděniny, řezné rány, ale třeba i pouhé oděrky utrpěné při autonehodě. Odškodňováno je i poškození zdraví v souvislosti s následnými lékařskými zákroky a operacemi.

Jak se bolestné hodnotí?

Základním právním předpisem zakotvujícím v českém právním řádu pravidla náhrady majetkové i nemajetkové újmy způsobené dopravní nehodou, mezi které patří i bolestné, je občanský zákoník, tj. zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů.

Občanský zákoník obsahuje poměrně rozsáhlou úpravu této problematiky v ustanoveních § 2894 až § 2971, přičemž zákonným podkladem pro náhradu nemajetkové újmy jsou zejména ustanovení § 2956 a následující. Tato zákonná ustanovení pojímají náhradu nemajetkové újmy sice poměrně široce a celistvě, avšak spíše v obecné rovině a neobsahují bližší kritéria pro určení konkrétní výše finančního odškodnění.

Za účelem předvídatelné a jednotné rozhodovací praxe vypracoval Nejvyšší soud ČR ve spolupráci se Společností medicínského práva, zástupci pojistitelů, právnických a lékařských profesí, tzv. Metodiku k náhradě nemajetkové újmy na zdraví (dále jen jako „Metodika“). Z právního hlediska se sice nejedná o právní předpis mající závazný charakter, nicméně je zřejmé a dnes už i soudní praxí potvrzené, že se jedná o důležitou pomůcku k naplnění zásady slušnosti při odškodňování ve smyslu § 2958 OZ.

Je však na místě zdůraznit, že i přes výše uvedené je Metodika stále pouze pomocný materiál a nelze jej v praxi používat bez dalšího. Výši finančního odškodnění je potřeba dále individualizovat v návaznosti na rozhodné okolnosti daného případu a další kritéria, jako jsou např. věk, majetkové poměry, dosavadní život, společenské zapojení poškozeného před škodní události a další významné skutečnosti týkající se poškozených.

Vyčíslení odškodnění v praxi

S ohledem na složitost vyčíslení se v drtivé většině případů proto poškozený neobejde bez kvalifikované pomoci znalce z oboru zdravotnictví, odvětví stanovení nemateriální újmy na zdraví. Pro možnost adekvátního posouzení a určení možné náhrady způsobené bolesti je nezbytné zpracovat analýzu zdravotní dokumentace, dosavadního průběhu léčení s uvedením diagnóz a zásadních lékařských zákroků, vč. vysvětlení jejich dopadu a zátěže na lidský organizmus. Důležitou podmínkou je pak i skutečnost, že konkrétní zranění a s tím související zdravotní dokumentace musí být v příčinné souvislosti se škodní událostí, kupříkladu právě s dopravní nehodou. Výstupem je pak znalecký posudek, který je stěžejním dokumentem k prokázání způsobené újmy a s tím související výše odškodnění, jež je po škůdci či pojišťovně uplatňována.

Závěr

Nespoléhejte na neodborná ohodnocení a svěřte se do rukou profesionálů. V případě ohodnocení vytrpěné bolesti je každá opomenutá položka důsledkem nižšího odškodnění pro vás a při neodborném hodnocení často dochází i ke sporování výše bolestného ze strany pojišťovny či škůdce. Lze tedy shrnout, že kvalitně zpracované podklady jsou klíčem k vašemu plnému a spravedlivému odškodnění.

Spolupracujeme se soudními znalci z oboru zdravotnictví, odvětví stanovení nemateriální újmy na zdraví, rádi vám proto pomůžeme zajistit ohodnocení vytrpěných bolesti, které je nezbytné pro peněžité vyčíslení bolestného. Z vaší strany budeme potřebovat pouze poskytnutí související zdravotní dokumentace.

Nabízíme komplexní právní služby v oblasti odškodňování dopravních nehod. Jsme tu, abychom vám v této složité životní situaci pomohli, neváhejte se na nás proto obrátit prostřednictvím kontaktních údajů zveřejněných na tomto webu.

Dalšími nároky, které náleží poškozenému z dopravní nehody a které v tomto článku nebyly uvedeny, jsou například náhrada za ztížení společenského uplatnění (trvalé následky) a další nemajetkovou újmu, náhrada majetkové škody, nákladů spojených s léčbou a s péčí o poškozeného a jeho domácnost, náhrada ušlého zisku či ztráty na výdělku, či náhrada účelně vynaložených nákladů. Těmto nárokům se věnujeme v dalších článcích zveřejněných na našem webu.

Občanské právo
Bolestné, Nejvyšší soud ČR, Odškodnění

Další podobné články

Nebyly nalezeny žádné výsledky.